Kategorie
Jesteśmy na Facebook i Google+
22 czerwca
2015
Renowacje
212373 odsłon/y

Stara deska, szpary, ubytki, kilka warstw farby olejnej… koniec tej podłogi czy niekoniecznie?

Dawniej podłogi z desek sosnowych były najczęściej pokryte pokostem bądź farba olejna. W związku z upływem czasu ilość warstw narastała, ponieważ nie zdzierano starej farby, a jedynie nakładano nową warstwą. Niema się co dziwić ponieważ jeszcze kilkadziesiąt lat temu było to najtańsze i najbardziej popularne wykończenie podłogi. 


deska z farby olejnej
Rewolucja nastąpiła ok.15 lat temu gdzie na rynku zaczęły pojawiać się pierwsze podłogi laminowane czyli panele. Osoby posiadające deski w kiepskim stanie lub pokryte farbą olejną masowo zaczęli przykrywać je właśnie panelami, faktycznie nie ma się czemu dziwić skoro niewielkim nakładem pracy oraz finansowym można było uzyskać ładny efekt imitujący drewnianą podłogę.
DSC05683
Na szczęście te czasy minęły i widać okienko w tunelu. Istnieje możliwość renowacji/cyklinowania deski z farby olejnej. Dla Parkieciarza jest to praca dość trudna a już na pewno czasochłonna, ponieważ gumowata struktura farby olejnej oraz jej wiele starych warstw powoduje szybkie zużycie nie tylko papierów ściernych ale może nawet zniszczyć pewne elementy cykliniarki.
DSC05693 DSC05695

DSC05699 DSC05701
Kolejnym problemem, którego nie ma w przypadku renowacji innych powierzchni, jest kit szklarski często zalegający w szparach pomiędzy deskami. Taki kit należy wyczyścić, a szpary zaszpachlować mieszaniną czystego pyłu drzewnego połączonego ze specjalną żywicą.
DSC05862 DSC05690


Idąc dalej bardzo częstym problemem jest brakujący fragment podłogi, np. po piecu kaflowym lub po ścianie działowej, którą wyburzyliśmy. Jeżeli jest możliwość najlepiej ułożyć w tych miejscach starek deski, jeśli takiej możliwości nie ma dokładkę należy zrobić z nowych desek jednak trzeba się w tym przypadku liczyć z jaśniejszym odcieniem tego fragmentu podłogi.
DSC05714 barwienie bejcowanie podłogi

Kolejnym etapem jest już standardowa praca parkieciarza, czyli wyszlifowanie całej podłogi, ewentualna jej koloryzacja i pokrycie lakierem lub olejem. Jesteśmy więc w stanie uratować prawie każdą podłogę, niejednokrotnie zdarza się, że podłogi poddawane renowacji mają po 100 i więcej lat. Odrobina chęci, sporo pracy i podłoga może wyglądać jak te na zdjęciach.
DSC05709 20140618_082815


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *