Kategorie
Jesteśmy na Facebook i Google+
31 marca
2015
Renowacje
4099 odsłon/y

Renowacja / cyklinowanie

Niejednokrotnie rozmawiając z klientem słyszę pytanie: Wie Pan, ten parkiet jest bardzo stary, czy to będzie w ogóle się dało przeprowadzić tę renowację?

Odpowiedź jest prosta: tak. 95% przypadków podłóg z jakim się spotykamy jest do uratowania.

A na czym polega taka renowacja? Oczywiście najpierw trzeba wynieść wszystkie meble. Nie ma możliwości pracy w pomieszczeniu gdzie na środku stoi szafa. Tak samo nie cyklinujemy (o zgrozo) dookoła dywanu, a propozycje takie zdarzało nam się już słyszeć. Często zachodzi konieczność podklejenia luźnych klepek – z tym oczywiście nie ma problemu a robimy to na samym początku naszej pracy.

Cyklinowanie polega na zeszlifowaniu starych powłok lakieru, farby bądź oleju. Oczywiście w zależności od podłogi z jaką mamy do czynienia dobieramy odpowiednią granulację papieru ściernego. Następne szlify wykonywane są drobniejszymi papierami. Aby tak wyszlifować podłogę konieczne są co najmniej 2 maszyny. Jedna to szlifierka taśmowa, druga – kątowa której używać będziemy tam gdzie nie dosięgnie taśmowa, czyli w rogach, pod kaloryferami i w około przy samej ścianie.

Kolejnym etapem jest szpachlowanie powierzchni. W wyniku użytkowania przez wiele lat podłogi na pewno gdzieniegdzie powstały dziury i szczeliny – aby je zniwelować, konieczne jest właśnie szpachlowanie. Specjalną żywicę miesza się z pyłem drzewnym ze szlifowania, które do tej pory wykonywaliśmy jako ostatnie, następnie uzyskana masę rozprowadzamy równomiernie na powierzchni parkietu. Niektórzy klienci życzą sobie aby pominąć ten krok, ponieważ dla nich podłoga nie szpachlowana wygląda bardziej naturalnie, a same szczeliny nadają jej swoistego uroku.

Po szpachli przychodzi czas na ostatnie szlifowanie. Konieczne będzie jeszcze zapolerowanie całej powierzchni i etap zdzierania starej warstwy można uznać za zakończony.

Został już nam tylko nałożenie środka do zabezpieczenia drewna. O zaletach i wadach lakierów i olejów możecie przeczytać w osobnym artykule.

Tak w wielkim skrócie wygląda renowacja parkietu. Przy pracach związanych z cyklinowaniem często spotykamy się z tak wieloma sytuacjami, że nie sposób opisać wszystkie. Jeżeli czegoś nie wiesz lub coś Cię zaskoczyło zapraszamy do kontaktu z nami, postaramy się pomóc.

Na koniec pozostaje jeszcze tylko jedno pytanie: zlecić renowację profesjonalistom czy wypożyczyć sprzęt i samemu spróbować? Ile osób tyle odpowiedzi więc zostawiam Was z tym pytaniem.

P.S. Żeby nie być gołosłownym poniżej kilka zdjęć z renowacji.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *