Parkiet lub inna podłoga drewniana to nie płytki ceramiczne. Do parkietu nie wystarcza stara szmata i ciepła woda z płynem, o parkiet dbać trzeba inaczej. Najważniejsze jest możliwe częste zamiatanie lub odkurzanie (oczywiście ze specjalną końcówką). To drobinki piasku najbardziej szkodzą lakierowi. Myć powinniśmy znacznie rzadziej, ponieważ woda w dużej ilości szkodzi drewnu, a już koniecznością jest żeby szmatka lub mop do mycia były mocno odwirowane. Do takiego czyszczenia zarówno podłóg lakierowanych jak i olejowanych warto używać profesjonalnych środków, najczęściej rozcieńczalnych w wodzie.
Innym rodzajem pielęgnacji jest konserwacja. Co jakiś czas dobrze jest zabezpieczyć lakier. Do tego służą środki do konserwacji, dzięki takim środkom zniwelujemy niewielkie przedarcia i rysy na parkiecie, a podłoga będzie wyglądała „jak nowa”. Należy jednak pamiętać że jeżeli takiego środka użyjemy już kilka razy, przez następnym trzeba zmyć stare warstwy konserwacji (do tego celu oczywiście również mamy specjalne środki). Podobnie sprawa ma się z podłogami olejowanymi, z tą różnicą że robimy to rzadziej, za to nałożenie oleju renowacyjnego sprawi że podłoga dosłownie będzie wyglądała jak nowa. Za każdym razem przed nałożeniem konserwacji należy dokładnie wyczyścić powierzchnię.
Dbanie o parkiet to nie tylko odpowiednie środki chemiczne i regularne zamiatanie. Nogi krzeseł i innych mebli należy podkleić filcem, a przy drzwiach, również tych tarasowych, należy umieścić wycieraczki do butów. Bardzo ważne dla żywotności parkietu jest utrzymywanie odpowiedniej wilgotności i temperatury powietrza. Higroskopijność drewna sprawia, że jest bardzo wrażliwe na warunki atmosferyczne, więc utrzymywanie odpowiedniej temperatury (ok 20o C) i zaopatrzenie się w nawilżacz powietrza(wilgotność powinna wynosić ok 60%) sprawią, że będziemy się mogli cieszyć naszą podłogą przez bardzo długi czas.