Kategorie
Jesteśmy na Facebook i Google+
21 maja
2015
Montaż podłóg
2842 odsłon/y

Montaż parkietu (Część I)

  Dziś przybliżymy kilka kroków jakich należy dokonać aby prawidłowo zamontować parkiet samemu, lub na co zwrócić uwagę gdy montują nam go profesjonaliści.  
  1. Parkiet musi spędzić co najmniej 48 godzin w pomieszczeniu w którym będzie układany.
  Po prostu nie ma co z tym dyskutować. Drewno pracuje i ‘dostosowuje’ się do warunków otoczenia. Ważne też żeby nie rozpakowywać paczek. Często klienci nie zdecydowani jeszcze na konkretny wzór ułożenia, rozpakowują  2-3 paczki żeby zobaczyć który wzór będzie się im bardziej podobał – niestety nie powinno się tego robić, warto zaczekać z decyzją do momentu kiedy będziemy parkiet montować, wtedy tuż przed ułożeniem można zrobić próbę i rozstrzygnąć ten problem.    
  1. Podłoże musi być suche, równe i wytrzymałe.
  Wilgotność mierzymy za pomocą metody karbidowej (CM). Wilgotność podłoża cementowego może wynosić najwyżej 2%, a wartość ta dla posadzek anhydrytowych wynosi 0,5%.  Niestety, pomiar nawet dobrej jakości sprzętem elektronicznym może zostać podważony w przypadku reklamacji. Nierówności na odcinku 2 metrów nie powinny przekraczać 2 mm, pomiar najłatwiej wykonać za pomocą łaty murarskiej.  Sam parkiet lub deski przed ułożeniem również  należy badać pod kątem wilgotności, która powinna wynosić 9 +/- 2%.    
  1. Każdą deskę należy przed przyklejeniem sprawdzić pod kątem wad.
  Jeżeli zamontujemy deskę lub parkiet z widoczną wadą, możemy być pewni, że żadna firma nie przyjmie reklamacji. Deskę lub klepkę należy odłożyć i później zająć się ewentualnym reklamowaniem towaru.    
  1. Gruntowanie
  Posadzka przygotowana do gruntowania to posadzka sucha, równa, nie popękana oraz czysta. Zawsze przed gruntowaniem warto odkurzyć wylewkę. Grunt nakładamy zgodnie z zaleceniami producenta. Kupując chemię można poprosić sprzedawcę o kartę techniczną produktu, lub samemu poszukać jej w Internecie, w karcie będzie dokładniej (niż na opakowaniu) opisany sposób postępowania z konkretnym produktem.    
  1. Klejenie
  Klej należy dobrać do wielkości klejonego elementu. Im większa deska klej musi być mocniejszy i bardziej elastyczny. Jeżeli zamontowane jest ogrzewanie podłogowe, klej również musi być oznaczony opisem stwierdzającym, że nadaje się do montażu na taką posadzkę. Coraz popularniejsze stają się kleje silanowe, natomiast w powszechnym użytku triumfy święcą kleje poliuretanowe. W karcie technicznej znajdziemy maksymalne wymiary klepek, które możemy danym klejem przykleić. Pamiętajmy: lakier lub olej można za jakiś czas odnowić, klej zostaje z parkietem już do końca jego użytkowania. …cdn  


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *