Kategorie
Jesteśmy na Facebook i Google+
19 stycznia
2015
Podłogi drewniane
5579 odsłon/y

Kupno podłogi – jak się nie pogubić

W salonie sprzedaży często na nasze pytanie: jaki rodzaj podłogi Panią/Pana interesuje? Pada odpowiedź: nie wiem. O rodzajach drewna już pisaliśmy, zajmijmy się teraz rodzajami podłóg drewnianych.

Mozaika przemysłowa – to niewielkie klepki najczęściej spotykane to te o długości ok 160mm szerokości od 8 do 22 mm i grubości od 10 do 22 mm. Układane na sztorc w charakterystycznych rzędach lub na zakładkę sposób ten daje wspaniały efekt zróżnicowania kolorystyki jest jednak bardzo pracochłonny. Dobrze przyklejona mozaika posłuży nam wiele lat, dzięki temu że nie posiada pióro-wpustu praktycznie cała jej grubość stanowi warstwę użytkową, a to znaczy że można poddawać ją renowacji nawet kilka razy.

Mozaika przemysłowa jesion Mozaika przemysłowa merbau montowana na zakładkę

Mozaika parkietowa – to również niewielkiego wymiaru klepki, które z fabryki wyjeżdżają w formie tafli klepek przyklejonych na siatce bądź papierze. Wzory układane najczęściej to:

 

Parkiet – czyli to co mamy na myśli mówiąc klepka parkietowa. To deszczułki zwykle od 250 mm do 490-500mm długości najczęściej spotykana szerokość to 70 mm (która w zależności od producenta może się różnić), grubość do 25 mm, najbardziej znane to 16 i 22 mm. Łączone na pióro-wpust. Dostępny jest w wersji surowej (do wyszlifowania i lakierowania/olejowania) lub już fabrycznie lakierowany/olejowany.

parkiet

Lamparkiet – to rodzaj klepki będącej kompromisem pomiędzy mozaiką parkietową a parkietem tradycyjnym, klepka jest odrobinę mniejsza niż parkietowa, montuje się je pojedynczo, bez pióro-wpustu.

lamparkiet

Deska podłogowa – w ostatnim czasie siostra tradycyjnego parkietu, wraca do łask. Deski można nabyć o długości dostosowanej do pomieszczenia (najczęściej sosna/modrzew) lub w zróżnicowanej długości, układane podobnie jak parkiet jednak z wiele większych elementów. Deski podobnie jak parkiet możemy mieć surowe lub fabrycznie lakierowane/olejowane. Należy pamiętać że deska surowa najczęściej będzie ostro-krawężna, natomiast ta lakierowana/olejowana będzie posiadała już mikrofazę. Mikrofazę stosuje się aby zniwelować niedoskonałości krawędzi.

deska_sosnowa deska_debowa
deska sosnowa deska dębowa

Deska i parkiet warstwowy – posiadają podkład z miększego drewna oraz wierzchnią warstwę z drewna bardziej szlachetnego. Stosowane najczęściej (ale nie tylko) przy ogrzewaniu podłogowym, pozwala na lepsze, niż drewno lite, przewodnictwo ciepła. Najczęściej jest już fabrycznie lakierowane/olejowane. Deski dwuwarstwowe mają zazwyczaj grubszą warstwę wierzchnią niż deski trójwarstwowe. Te drugie z kolei dają możliwość montażu w systemie pływającym lub tradycyjnie z użyciem kleju.

deska_warstwowa

Podłogi Pałacowe - tworzone z tafli parkietowych, jak sama nazwa wskazuje wykonywane głównie w pałacach lub pomieszczeniach stylizowanych na pałacowe. Znaleźć można wzory klasyczne jak i te bardziej niekonwencjonalne. Jest to zawsze produkt ekskluzywny, podnoszący prestiż nie tylko wnętrza, ale i całego budynku w którym się znajduje.

podlogi_palacowe
 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *