Kategorie
Jesteśmy na Facebook i Google+
19 grudnia
2014
Podłogi drewniane
4790 odsłon/y

Jakie drewno na podłogę?

Jakie drewno na podłogę?
To jedno z podstawowych pytań jakie musimy sobie zadać. Jednym tchem nie sposób wymienić wszystkie rodzaje drewna jakie mamy do dyspozycji. Podstawowe pytanie jakie zwykle sobie zadajemy to: krajowe czy egzotyk? Aby móc odpowiedzieć trzeba raczej zacząć od pytania co jest ważniejsze rysunek słojów , barwa czy własności mechaniczne.
Niezależnie od zapatrywań zawsze warto bliżej przyjrzeć się drewnu pod kątem nie tylko wyglądu ale i własności mechanicznych. Podstawowe to twardość i stabilność.
Określenie twardości drewna, w porównaniu z innymi materiałami, jest trudne głównie z uwagi na niejednolitą strukturę. Najpopularniejszym sposobem jest badanie metodą Brinella, która polega na wgnieceniu stalowej kulki o średnicy 10mm w próbkę drewna. Na podstawie uzyskanego odkształcenia oblicza się wartość współczynnika. Im współczynnik jest wyższy tym większa jest twardość danego drewna.
Równie ważnym czynnikiem jest stabilność czyli wielkość skurczu objętościowego, im jest on mniejszy tym większa jest odporność drewna na wilgoć i warunki otoczenia.
Tabela przedstawia wybrane gatunki drewna wraz z ich twardością, stabilnością oraz gęstością.
Skala Twardości drewna brinella

Jednej prostej odpowiedzi jakie drewno jest najlepsze nie ma. Zazwyczaj wygrywa kompromis pomiędzy wszystkimi własnościami, warunkowany jednak jeszcze jedną zmienną – ceną. Krótko przedstawić można to w następujący sposób: sosna – tanio, dąb/jesion – umiarkowanie, egzotyk – drogo. Jeżeli jednak wciąż nie jesteśmy pewni czy dany gatunek nadaje się na naszą podłogę zawsze można zasięgnąć rady fachowca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *